Putin’den ‘kayyum’ kararı: Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan şirketlere devlet yönetim atayacak

Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminin ardından Rusya’ya yönelik yaptırım yağmuru devam ederken dev şirketler de Rusya’yı bir bir terk ediyor.

Son olarak gıda devi Nestle, tütün şirketi Philip Morris ve elektronik üreticisi Sony, Rusya’daki ticari faaliyetlerini askıya alan şirketler listesine eklendi. Böylece Rusya’da faaliyetlerini durduran şirket sayısı 70’i aştı.

Yaşananlar sonrası Vladimir Putin, Rusya’daki ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“DIŞARIDAN YÖNETİM ATANMALI”

Rusya’dan ayrılmayan yabancı şirketlere destek verilmesi gerektiğini belirten Putin, “Kapatma kararı alan yabancı şirketlere yönelik ise kararlı bir şekilde adım atılmalı ve dışarıdan yönetim atanmalı.” dedi.

“ANA HEDEF ÇALIŞANLARI KORUMAK”

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, toplantıda yaptığı konuşmada, “Yabancılar bir şirketi makul olmayan bir şekilde kapatırsa, bu gibi durumlarda hükümet dışarıdan yönetim atayacak. Şirket sahibinin kararı, işletmenin kaderini belirleyecek. Bu durumda ana hedef şirketi ve çalışanlarını korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeni Şafak

Hakkında Hakan Topkurulu

1959 İzmir'de doğan Topkurulu, Bornova Anadolu Lisesi'nden sonra, A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye bölümünden 1983'de mezun oldu. 1984-2015 yılları arasında Bankacılık ve özel sektörün muhtelif kademelerinde yurt içi ve yurt dışı deneyimi vardır. Aydınlık Gazetesi ekonomi sayfası yazarı olan Topkurulu, Ulusal Kanal ve Ulusal Radyo’da da ekonomi programları yapmaktadır. Ekonomi konusunda; muhtelif web site ve dergilerde yazıları olup, muhtelif radyo ve TV’lerde ekonomi programları bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çin’in Döviz Rezervi 3,104 Trilyon Dolara Ulaştı

Çin’in döviz rezervi, temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,07 oranında artarak 3 trilyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.